Jakou sadu Arduino zvolit pro začátek?

Jakou sadu Arduino zvolit pro začátek?

Arduino je nejoblíbenější programátorská platforma na světě a jednočipový počítač skládající se z fyzické desky, příslušenství a propracovaného programátorského prostředí. Zařízení bylo navrženo tak, aby usnadnilo tvorbu projektů spojených např. s elektronikou a domácí automatikou. Jednočipový počítač Arduino se nabízí v různých sadách. Jaký komplet si vybrat pro začátek? Čím se řídit při nákupu první sady Arduino?

Sady Arduino pro začátečníky

Při prohlížení nabídky sad s jednočipovým počítačem Arduino je třeba především porovnávat jejich obsah. Jednotlivé modely se mezi sebou liší nejen deskou, přesněji generací desky, ale také doplňujícím příslušenstvím a počtem a druhem rozšíření. Kompatibilní rozšíření Arduino Shield (dostupné v nabídce Botland) rozšiřují možnosti využití jednočipového počítače (umožňují např. připojení příslušenství a zařízení) a přidávají nové funkce.

Jednou ze sad nejčastěji volených začínajícími milovníky elektroniky je Arduino Starter Kit. Skládá se z desky Arduino Uno a základních elektronických součástek, jako jsou LED diody, potenciometr, tlačítka, čidla, a návodu k obsluze. Velké oblibě se těší také sady Arduino Uno Ultimate Starter Kit. Komplety tohoto typu se skládají ze všech prvků nezbytných pro zahájení práce s jednočipovým počítačem (deska UNO, elektronické součástky, LED diody, modul Bluetooth, čidla a návod k obsluze).

Propracované startovací sady Arduino

Nabídka startovacích sad je založena na oblíbené desce Arduino a je velice různorodá, díky čemuž si každý může komplet přizpůsobit vlastním nárokům. Dalším návrhem pro začínající nadšence do elektroniky a programování je sada ELEGOO UNO R3 Starter Kit. Nejdůležitějšími součástmi této sady jsou: programovatelný jednočipový počítač Uno R3, čidla, motor, USB kabel, elektronické součástky, včetně LED diod, a návod k obsluze.

Obzvláštní pozornost si zaslouží také Vilros Arduino Uno Ultimate Starter Kit. Tento komplet se skládá z desky Arduino R3 a elektronických součástek různého druhu. Volba konkrétní sady závisí na individuálních potřebách a preferencích uživatele. Všechny výše uvedené sady představují dobrou volbu prakticky pro kohokoliv, kdo teprve začíná s jednočipovým počítačem Arduino.

Doplňující informace o Arduino

Oblíbený jednočipový počítač Arduino to není jen fyzická deska, ale především obří komunita, která vznikla kolem tohoto projektu. Proč je to tak podstatné? S ohledem na skutečnost, že na webových stránkách, internetových fórech a diskuzních skupinách lze najít celou řadu hodnotných informací pro začínající (a nejen je) uživatele Arduino. Na internetu se objevují hotové projekty, ale také celé sekce věnované lidem bez jakýchkoliv zkušeností s elektronikou a programováním.

Celé programátorské prostředí se snadno používá, a přitom se lehce vytvářejí a testují kódy. Za zmínku stojí, že Arduino je projekt typu Open Source. V praxi to znamená, že každý uživatel má svobodný přístup např. ke zdrojovým kódům, všem schématům a detailním technickým informacím. Během několika let získal jednočipový počítač Arduino tak velkou oblibu, že se v současnosti využívá např. v systémech kontroly pohybu, školství, robotice, poplašných systémech, automatice budov a mnoha dalších oblastech. Prostředí Arduino se neustále rozvíjí. Vznikají další verze desek a rozšíření (Arduino Shield), které rozšiřují možnosti využití jednočipového počítače. Navíc lze na fórech a v diskuzních skupinách najít nová (někdy velice překvapivá) využití Arduino. Kvůli tak velké oblibě lze na trhu najít celou řadu padělků desky. Proto se vyplatí vybírat výlučně prověřené obchody, které jsou autorizovanými distributory Arduino. Poskytuje to záruku nákupu výhradně originálních jednočipových počítačů, dalšího příslušenství a rozšíření.