Co dělat, když si polijete notebook

Nehody typu polití notebooku či namočení mobilního telefonu nejsou ničím nevšedním. Stalo se vám, že jste si polili notebook vodou, či jinou tekutinou? Poradíme vám, co dělat.

Velikost tragédie

Důležité je hned na začátku zjistit, jak moc je notebook politý. Zda se jedná jen o malo havárii či je prolitý skrz naskrz. Polijete-li si jen klávesnici, může dojít k zoxidování citlivých spojů, a může vám brzy vypovědět službu. Nateče-li voda dovnitř notebooku, může to ohrozit vnitřní součástky, tedy základní desku, disk atd. Baterie do notebooku může být také poškozena a je nutné ji co nejrychleji vyjmout.

Typ tekutiny

Notebooku tolik neuškodí líh, ale kdo by si ho lil omylem do notebooku. Častější je samozřejmě voda, což už je velmi rizikové a průšvihem je také limonáda, káva, čaje apod., které kromě oxidace způsobí i znečištění pro obsah cukru.

Jak postupovat?

Snažte se reagovat ihned po polití notebooku. Nejdříve vypněte noteebok, tedy tlačítko pro spuštění a vytáhněte kabel ze zdroje. Vyjměte baterii notebooku co nejrychleji, jelikož dokud je baterie v notebooku je vnitřní část pod napětím, které urychlí oxidaci.

Následně nechte z notebooku vytéct vodu, ideálně jej obraťte vzhůru nohama, ale snažte se, aby voda nenatekla do displeje.

Máte-li s notebookem zkušenosti, můžete sušení pomoci tím, že notebook rozmontujete a jednotlivé části osušíte kuchyňskou utěrkou. Vyhněte se fénování! Rychlá reakce a sušení jednotlivých částí může notebook zachránit, ale s demontáží buďte opatrní.

Poté nechte notebook sušit alespoň 12 hodin, ale ideální je den až dva. V žádném případě nevkládejte zpět baterii a nespouštějte notebook. Po důkladném vysušení a smontování můžete zkusit notebook používat či se obrátit na servis notebooků pro bližší diagnostiku.