Jak se připravit na pohovor?

Máte skvělý životopis, odpovídáte na na pracovní nabídky, kterým odpovídá vaše kvalifikace, chodíte na výběrová řízení a pracovní pohovory, ale stále bez úspěchu? „Zakopaný pes“ může být právě ve vašem osobním projevu při výběrových řízeních a osobních pohovorech. Většina lidí si vůbec neuvědomuje, jak ve skutečnosti zní jejich tón hlasu, jak působí na ostatní jejich neverbální komunikace.

Nacvičte si pohovor před zrcadlem

Zaujala vás nabídka práce Hradec Králové a po zaslání vašeho životopisu přišla pozvánka na pracovní pohovor či výběrové řízení? Většina personalistů již upustila od pokládání zvláštních otázek, kdy zjišťují rychlé reakce zájemců o práci, proto si před zrcadlem vyzkoušejte především krátký monolog o sobě. Připravte si odpovědi na základní otázky, proč chcete pracovat v konkrétní společnosti a proč by si měla firma vybrat právě vás. Ať už odpovíte cokoliv, hlavně nemlčte. Není nic horšího než mlčení a „tupý úsměv“.

Váš tón hlasu má vyjadřovat sebevědomí, ovšem pozor ať nesklouzne k drzosti nebo k pohrdání.

Při výběrovém řízení, kterého se účastní více zájemců, se snažte, abyste byli, co nejvíce slyšet. Když budete tiše „kuňkat“h v pozadí, personalista vás téměř nezaregistruje. Většina výběrových řízení začíná přivítáním a následným vybídnutím ke krátkému představení. Na nic nečekejte a přihlaste se jako první.

Na oblečení záleží

Ať už je pro vás zajímavá nabídka práce Pardubice nebo jiná, vždy musíte dbát na své oblečení. Někteří personalisté se dokonce ptají, proč jste si k pohovoru vzali zrovna toto oblečení. Oblečení musí být čisté. Vyhněte příliš nápadným módním výstřelkům, ovšem „šedá myš“ také být nemusíte. Roztrhané džíny a trička napodobující animované seriály však na pohovor nepatří.

Ženy mohou zvolit nápadnější šperky, pokud se to hodí k pracovní pozici o kterou se uchází.

Mnoho lidí dříve zakrývalo a tajilo svá tetování. Doba jde kupředu a tetování není dnes nic výjimečného. Pokud se nehlásíte na místo v bance či úřadě, není potřeba je schovávat nebo tajit.