Automatická kapková závlaha – praktický pomocník

Optimální zahradní zavlažování i v době vaší nepřítomnosti vám zabezpečí automatický zavlažovací systém. Počasí se v posledních letech v našem mírném pásu spíše tváří jako subtropické. Zimy jsou mírnější s méně sněhovými srážkami a léta sušší. Někdy v dubnu a květnu nastává tropické horko, trávník se zabarví do hněda a kvetoucí křoviny povadle visí k zemi. Obzvláště písčité půdy trpí suchem, protože půdě schází jílové minerály, které nepropouštějí tolik vodu. Zde správným řešením je instalovat automatický zavlažovací systém. Pro závlahy trávníků se potrubí i postřikovače zapouštějí pod zem, kapková závlaha je rozvedena tenkými hadicemi pod květenou nebo zeleninou na povrchu.

Automatické zavlažování ušetří za vodné

Podle typu půdy je zapotřebí 10 až 20 litrů vody na metr čtvereční. Automatické zavlažování dodá tolik vody, kolik se v systému nastaví, nebo díky instalovaným senzorům přesně kolik je potřeba. Benefitem je komfort a volný čas pro majitele, pravidelné a přesné dávkování zavlažovací vody. U malých pozemků je ještě finančně únosné čerpat vodu s obecní vodovodní přípojky, ale u rozlehlejších je ekonomičtější čerpat vodu z vlastní studny nebo chytat dešťovou vodu do rezervoárů. Takto ušetří nejen za vodné, ale i stočné.

Zavlažování trávníku bude radost

Zavlažovací systém nejen šetří peníze, ale také čas a práci, je ideální pro pracující lidi nebo starší méně mobilní. Zavlažování trávníku nebylo nikdy tak snadné a radostné, lze je individuálně naprogramovat. Nezávisle na počasí udržovat trávník stále zelený. Staré pravidlo stále platí. Nezaléváme denně, raději méně často, ale důsledně, aby se voda dostala ke kořenovému systému. V ranních hodinách je účinné, voda se tolik nevypařuje a vsakuje se. Do večera tráva oschne a v noci se netvoří plísně a mechy. Je samozřejmé, jestliže trávník je čerstvě zasazen, zavlažování musí být mírnější a kropení jemnějšími rozstřikovači z důvodu nevyplavování kořenů.