Koronavirus a dopad na realitní trh: Je lepší s nákupem nového bytu počkat?

Pandemie koronaviru a s ní související opatření, které v polovině března 2020 vydala vláda České republiky, ovlivnily dění v celé zemi. Životy značné části populace se obrátily vzhůru nohama a mnoho oborů nyní zažívá krušné časy. Nouzový stav samozřejmě změnil také realitní trh – zájem o nemovitosti skokově upadl a spousta lidí odložila plánovanou koupi. Co se bude dít dál? Z úst odborníků padají ohledně budoucího vývoje rozdílné názory.

Někteří makléři připomínají období ekonomické krize v letech 2008 a 2009, kdy se cena nemovitostí propadla až o pětinu. Avšak nikoliv plošně – nejvíce zlevnily velkometrážní byty v méně atraktivních lokalitách, kdežto na prodej bytů v Praze recese dopadla jen krátkodobě. Podobný scénář se ale pravděpodobně konat nebude, protože za současnou situaci mohou jiné faktory.

Lidé nyní na koupi nemovitosti jednoduše nemají myšlenky. Navíc je trápí nejistota ohledně budoucích příjmů. Koronakrize těžce zasáhla stovky tisíc firem, mnohé musí propouštět a s podnikáním končí i řada živnostníků. Podle některých makléřů nyní realitní trh funguje zhruba na padesát procent oproti stavu před vypuknutím pandemie. Zda bude zpomalovat i nadále, závisí na délce trvání restrikcí. Události posledních dní nasvědčují, že vláda opatření brzy uvolní a makléři se budou moct opět věnovat práci naplno.

Jak se bude realitní trh vyvíjet v dalších měsících, ukáže čas. Je téměř jisté, že některé nemovitosti skutečně zlevní, ale pravděpodobně půjde spíše o jednotky procent v závislosti na situaci v konkrétní lokalitě. Poptávka stále převyšuje nabídku i navzdory nestandardní situaci a pro developery by výraznější zlevnění znamenalo obrovské ztráty. Na druhou stranu již nejspíše nebude docházet k plošnému zdražování, což je dobrá zpráva především pro zájemce o nové byty v Praze a v dalších větších městech.