Navrhněte úpravy svého bytu na základě akustických pravidel

Ačkoliv se nám může zdát pro běžné bydlení komplikovaná akustika spíše jako přežitek, tak věřte, že má pro budoucí využití opravdu velký smysl. Akustika se totiž netočí pouze kolem co nejlepšího rozsahu vnitřního zvuku, ale také kolem působení okolních vlivů.

A to především v případě, kdy bydlíte ve větších městech, může být nedocenitelnou záležitostí. Mnohé akustické úpravy vám totiž mohou pomoci s tím, abyste i přes ruch města dokázali v domácnosti zažívat především úplný klid a pohodlí. A to je přeci k nezaplacení.

Všechno má svoje normy

Může se stát, že vám stavba či aktivita okolí bude v domácnosti působit opravdu velký hluk. Možná se budete divit, ale už i na tohle již vznikly normy, které je potřeba dodržovat. Takzvané měření hluku v chráněném prostoru staveb vám dá jednoznačný výsledek týkající se hlučnosti v daném prostředí. Jednoduše řečeno je vždy dána nějaká míra konzistentního hluku, která se v obytných částech musí dodržovat. A to dokonce i v případě, kdy jde o dočasný stav, kterým mohou být kupříkladu stavební práce.

Změřte si schopnost domácnosti izolovat zvuk

Všechno se ale pochopitelně odvíjí od toho, s jakou efektivitou je schopná vaše domácnost izolovat zvuk. Měření této hodnoty se nazývá jako měření vzduchové nepruzvučnosti. Značí hodnotu toho, jak moc dokáže venkovní hluk izolovat vybavení vašeho domu. Konkrétně tedy jde o okenní rámy, balkonové stavby a spoustu dalších podobných prvků. Týkat se ale může i čistě vnitřních věcí, jako může být hluk od sousedů přes slabé stěny nebo špatně odhlučněnou podlahu.

Co s těmito výsledky dělat?

V některých případech nezbývá i jiných možností než sáhnout vyloženě k nahlášení zdrojů nepřiměřeného rachotu. To je ale velice vzácnou příležitostí, protože si stavby tuto hodnotu všeobecně hlídají. Mnohem častěji majitelé nemovitostí a bytů přistoupí k mnohem jednodušší a pohodlnější variantě. Tou je návrh a realizace akustických úprav. Velice často se totiž setkáme s tím, že nám víceméně postačí opravdu jenom sada jednoduchých, mnohdy ani ne stavebních, úprav k tomu, abychom docílili mnohem kvalitnější a efektivnější akustiky v domácnostech.