Nebojte se nadechnout aneb Jak mít doma čistý vzduch

Zdravé bydlení je jedním ze současných trendů a inklinuje k němu především mladší generace. Pozadu však nezůstávají ani lidé ve středních letech, kteří jsou oproti omladině ve finanční výhodě. Větší příjem jim obvykle dovoluje investovat do vybavení a sofistikovaných technologií o poznání vyšší částky. Ale ať už patříte do té, či oné skupiny, zaměřte se především na kvalitu vzduchu. Právě ten je totiž alfou a omegou našeho zdraví a jedním z hlavních aspektů celkového komfortu domácnosti.

Naučte se správně větrat

Význam dostatečného větrání rozhodně nepodceňujte. V nevětraných místnostech se hromadí vlhkost a daří se v nich mikroorganismům všeho druhu – především pak plísním, které mohou způsobit nepříjemné zdravotní potíže včetně. Nehledě na fakt, že vytopit místnost s vyšší relativní vlhkostí vzduchu je mnohem nákladnější (ohřát vlhký vzduch trvá déle).

Pomineme-li pravidelné větrání dokořán otevřenými okny, pak je zdaleka nejefektivnějším způsobem výměny vzduchu řízené větrání prostřednictvím rekuperační jednotky. Zařízení umožňuje větrat nepřetržitě s minimálními tepelnými ztrátami, a navíc vzduch filtruje od nečistot z okolního prostředí.

Pomoct může i čistička

Pokud pro vás pořízení rekuperační jednotky momentálně není na pořadu dne (například proto, že se budete stěhovat), zvažte alternativu v podobě čističky vzduchu. Ani lepší (a dražší) přístroje však obvykle nedokáží vyčistit vzduch tak efektivně jako větrací jednotky. Dosah filtrování je omezen na bezprostřední okolí. Jako doplněk v kombinaci s pravidelným důsledným úklidem a dostatečným větráním funguje poměrně dobře.

Nezapomeňte na rostliny, nejpřirozenější pročišťovače

Závěr patří zeleni, která je zdaleka nejlevnější a jejíž účinek rozhodně není zanedbatelný. K nejoblíbenějším rostlinám pohlcující škodliviny jako formaldehyd, amoniak, benzen, xylen či trichloretylen patří tchýnin jazyk, lopatkovec, banánovník, dracéna, fíkus a orchidej. Kromě toho, že u vás doma pročistí vzduch a zlepší celkový estetický dojem, vás jejich přítomnost každý den pohladí na duši.