Exotické liči u vás doma. Jak ho pěstovat?

Exotické ovoce je k dostání v supermarketech nebo hypermarketech hlavně ke konci roku, těsně před nejkouzelnějšími svátky. Pokud jste se do něj zamilovali jako drtivá většina lidí, možná nezkousnete to, že na ovoce budete muset celý rok čekat. Proto se nabízí domácí pěstování. Zatímco zprvu bude rostlina ze semena růst doma v květináči, poté se bude moct přemístit i na vaši zahradu. Pojďme si říct, jak na jeho pěstování.

Začínáme sázením exotické rostliny

Už při pohledu na liči jako takové zjistíme, že se nejedná o typickou českou plodinu. Přece jenom se jedná o malé, drobné exotické ovoce, které má bodáky a nápadně červenou slupku. Ta se dá hezky odloupnout a pod ní se ukrývá dužina s peckou. Právě ta dužina je jedlá a její chuti propadá nejeden člověk.

Řada lidí semeno vyhazuje, ale právě ze semena si liči můžete vypěstovat. Pokud chcete mít jistotu, že se ze semena podaří vypěstovat rostlinku, signálem je černé zabarvení a hladkost. Pokud je semeno už scvrklé a malé, z něj se vám už rostlinu nepodaří probudit.

Obecně se semeno vkládá do květináče zhruba dva centimetry hluboko. Nejvhodnější je zemina složený z rašeliny a písku. Takto zasazenou rostlinu poté umísťujte na místo, kde se teplota pohybuje okolo dvaceti stupňů, nezapomínejte substrát stále udržovat mírně vlhký.

Přelévání liči nesvědčí

Stejně jako drtivá většina plodin, ani liči nemá rádo přelití. Proto pokud se blíží den závlahy, ujistěte se, že to s vodou zrovna nepřeženete. Právě voda může být zmiňovanou zhoubou pro liči, vlivem které může, bohužel, začít uhnívat.

Co však liči miluje a na co byste neměli zapomínat při pěstování rostliny je hnojení. Nemusíte hnojit příliš, ale pokud budete jednou za čtrnáct dnů přidávat do zeminy trošku živin, liči se vám rozhodně odmění.