Jak vybrat správně garnýže?

Zvažujete do bytu pořízení garnýží? Kovové, dřevěné nebo kombinované? Na záclony a látky závěsů? Jaký vliv vlastně mají garnýže na interiér a jakou neplechu v bytě mohou udělat, když nevybereme ty pravé? Pojďme se podívat, co bychom si měli uvědomit, aby bylo naše nové vybavení do bytu nejen dokonalé pro oko, ale také pro svou funkčnost!

Materiál je důležitý

Přemýšlíte, jaký materiál bude nejvhodnější? Je potřeba se vždy řídit již stávajícím interiérem. Chalupám, provance stylu či rustikálnějším interiérům sluší dřevěné garnýže, u kterých se vyplatí vyšší průměr tyče či středový držák. Obojí zmíněné zamezí prohýbání se delších garnýží.

Chcete svůj domov ladit spíš do minimalismu či elegance? Sáhněte po kovové garnýži. Kovové provedení sice může na první pohled působit chladně, ale v kombinaci s barevnými kontrasty dalších bytových doplňků vykouzlí z pokoje stylový salónek. Oproti dřevu je také odolnějším materiálem, obzvlášť v celokovovém provedení. U dutých variant ušetříte, ale stejně jako u dřeva, je potřeba počítat se středovým držákem.

Možná vám ale kov i dřevo připadají moc výrazné, proto jsou variantou i plastové garnýže. Ty jsou zpravidla kolejnicové a připevnit je musíte ke zdi (či stropu) po jejich celé délce. Oceníte je ale třeba v místnostech s větší vlhkostí, kde by jiné materiály měly podstatně nižší životnost.

Na co si dát pozor?

Nevhodně zvolená garnýž může velmi ovlivnit atmosféru pokoje. Stejně jako umí opticky zvětšit malá okna a vytvořit dokonalé vzdušný interiér, může také snížit strop. Při výběru si tedy uvědomme, zda pracujeme s vysokými stropy a zvážit i velikost oken. Je na místě se také zeptat, zda plánujeme na jednu garnýž věšet závěsy i záclony a podle toho vybrat nosnost. Samotná garnýž se závěsy může vážit klidně přes 10 kg. Pokud vám navíc doma leze malé dítě, které se rádo přidržuje všeho kolem sebe, určitě si ke hmotnosti záclon a závěsů něco připočtěte.