Kvalitní relé a konektory: Základ každé domácnosti

Pro maximální bezpečnost a výkon vaší elektroinstalace budete potřebovat také kvalitní relé. Jaké jsou možnosti? O tom si povíme v tomto článku.

Aby mohlo být elektrické vedení ve vašem domě náležitě ochráněno, potřebujete kvalitní bezpečnostní relé. Jde o jednu z nejdůležitějších součástek celé elektroinstalace. V případě nutnosti může zabránit zkratu. V případě poškozených stykačů, spečených kontaktů a dalších poměrně běžných problémech vám tak může bezpečnostní rele zachránit kůži.

Výhoda bezpečnostního relé je v tom, že nepotvrdí svoji funkci, dokud neodstraníte všechny závady. Zpravidla u dražších a pokročilejších modelů mohou mít funkci tzv. monitorovaného restartu. Časové relé se pak spustí jen v případě, že na určitou dobu podržíte tlačítko pro opětovné naběhnutí systému.

Dělení bezpečnostních relé

Bezpečnostní modul má chránit vaši domácnost před pohromou. Možnost modifikovat hlídací proudové relé je tedy minimální. Existují pouze bezpečnostní komponenty, které certifikuje samotný výrobce. Na trhu určitě naleznete i další možnosti, pokud ale nemají certifikaci, zbytečně se vystavujete riziku.

Samotné spínací relé pak dělíme do třech základních kategorií – relé pro běžné účely, jazýčkový kontakt a relé pro kontrolu strojů. K dispozici je pak v několika variantách.

spínací relé 12V,

spínací relé 24V,

spínací relé 48V,

spínací relé 120V,

230V rele spinaci.

Elektrické konektory

Elektrické konektory – ani bez těch se vaše elektroinstalace neobejde. Konektor zajistí spolupráci mezi jednotlivými komponenty. Jde tedy o jakýsi most mezi elektroinstalacemi. Průmyslové kabelové konektory se skládají ze dvou zakončení – tedy klasicky ze samce (zástrčky) a samice. Průmyslový konektor ale můžeme rozdělit na další dvě části – na kryt a samotný konektor.

Kryt konektoru slouží k ochraně obsahu umístěného uvnitř. Kryt na konektory se postará o to, aby byly elektrické spoje dobře chráněny a aby nedošlo k jejich poškození. Další částí jsou pak samotné průmyslové konektory. Konektor průmyslový obstarává veškerou činnost, přemostění proudu a tok elektřiny.

V nabídce obchodů pak naleznete řadu konektorů. Například:

  • průmyslový konektor 6 pinový,
  • průmyslový konektor 1kv.

Mezi nejrozšířenější značky patří Wieland. Konektory Wieland se vyznačují svou kvalitou a robustností, která je tolik potřeba při tvorbě elektroinstalace. Průmyslové konektory Wieland vydrží spolehlivě pracovat řadu let bez poruchy. Konektory ale nejsou jediným produktem, které tato značka nabízí.

Na eshopech i v kamenných obchodech narazíte na kryty konektoru Wieland, ale také Wieland relé. Relé Wieland má podobné vlastnosti jako klasické relé. Vyznačuje se ale dlouhou životností a vysokou kvalitou.